Forumul Elevilor Bucureșteni este un proiect ACMDB ce urmărește educarea tinerilor liceeni în legătura cu necesitatea, responsabilitatea și importanța implicării noii generații în contextual actual al societății.
Sub acronimul FEB, acesta este totodată o structură reprezentativă de liceeni ce își propune să realizeze proiecte atât pentru elevi, cât și pentru comunitate. În mandatul de 2 ani pe care îl avem ne propunem să ințiem diverse acțiuni cum ar fi, cursuri de pregătire, campanii de informare, competiții, evenimente cultural-artistice și proiecte privind orientarea vocațională.
Forumul Elevilor Bucureșteni a luat naștere la inițiativa Primărie Capitalei prin intermediul Centrului Municipal pentru Dialog București în anul 2019. La începutul primăverii informația specifică proiectului a fost diseminată în toate liceele, fapt pentru care elevii interesați au putut să-și depună dosarul de candidatură.
În următoarea perioadă a avut loc o campanie electorală la nivelul fiecărui liceu prin care candidații au putut să-și promoveze idealurile și imaginea. Pe data de 6 iunie 2019, au fost desfășurate alegerile, ce s-au sondat cu integrarea a 226 de membrii reprezentanți.
De-a lungul verii, elevii au participat la diferite activități realizate în cadrul CMDB, iar în final au participat la o Școala de vară, în urma căreia au acumulat diferite cunoștiințe specifice mișcării de reprezentare.
Forumul Elevilor Bucureșteni și-a ales Primarul General!
Primăria Municipiului Bucureşti, prin Asociația Centrul Municipal pentru Dialog București – ACMDB a organizat pe 4 septembrie 2019, la Hotel Caro (Bd. Barbu Vacarescu nr. 164 A, sector 2), sala Grand Ballroom, evenimentul de alegere a Primarului General al Elevilor, în cadrul Forumului Elevilor Bucureșteni – F.E.B.
Pop Mihail Silvan a fost ales Primarul General al elevilor pe o perioadă de doi ani.
Cu aceeași ocazie, a avut loc și ceremonia de investire a celor 226 de membri și reprezentanți ai conducerii Forumului Elevilor Bucureșteni, aleși democratic, la începutul lunii iunie.
Prezenți la eveniment au fost Andrei P. Manea – Director Executiv Centrul Municipal pentru Dialog București, Stancu Cezar – Director General Compania Municipală Sport pentru Toți București, Georgiana Trifu – Director General Centrul pentru Tineret al Municipiului Bucuresti, Alexandra Dobre – Director General Centrul pentru Seniori al Municipiului București, Sorin Chirita – City Manager Municipiul București, Cosmina Bran – Inspector Proiecte Educaționale Inspectoratul Școlar al Municipiului București
Lansat în primăvara acestui an, Forumul Elevilor Bucureșteni – F.E.B. este un proiect al Primăriei Capitalei, derulat prin Asociația Centrul Municipal pentru Dialog București – ACMDB. Acesta urmărește educarea tinerilor liceeni (clasele a IX-a si a X-a, învățământ de zi, cu vârsta cuprinsă între 15-17 ani) în legătură cu necesitatea, importanța și responsabilitatea dreptului de vot, dar și cu principiile fundamentale ale democrației.
Forumul Elevilor Bucureșteni F.E.B. funcționează după modelul asemănător al Administrațiilor Publice Locale, având aceeași structură organizatorică și de conducere (Primar General, Viceprimar, consilieri, secretariat general, membri, voluntari). Menționăm că, acest proiect s-a desfășurat în perioada 1 aprilie – 16 iunie 2019, în mai multe etape, și a culminat cu alegeri democratice în randul elevilor. Astfel, adolescenții au avut ocazia de a deveni candidați, de a-și organiza propriile campanii electorale, de a se promova și, cel mai important, de a-și alege prin vot reprezentanții.
F.E.B. a fost creat ca un cadru în care tinerii din Capitală își pot exprima părerile și aspirațiile, pot formula, imagina și pune în aplicare propriile proiecte care să raspunda nevoilor exprimate de catre colegii lor. Impreuna, vor avea ocazia sa promoveze și să contribuie la realizarea diverselor programe educaționale și sociale alături de Asociația Centrul Municipal pentru Dialog București – ACMDB și de partenerii acesteia, cu sprijinul nemijlocit al Primăriei Capitalei, al Consiliului General și al Inspectoratului Școlar al Municipiului București.
Acest proiect urmărește facilitarea dialogului inter-instituțional, având ca prioritate importanța opiniilor și a nevoilor exprimate de către tânăra generație.
Regulamentul F.E.B. este elaborat, adoptat și respectat de membrii săi. Conform acestuia, ei se întâlnesc de mai multe ori pe an in plen, chiar și cu Primarul General, pentru a propune diverse proiecte în perioada dintre doua ședințe plenare. Membrii F.E.B. pot lucra pe comisii pentru a concretiza cu ajutorul serviciilor publice din cadrul Primăriei, proiectele asupra cărora au decis împreuna. Reprezentanții Forumului Elevilor Bucureșteni participa la reuniuni regionale, naționale sau internaționale și răspund pentru actiunile lor în fața alegătorilor. Periodic, adică cel puțin o dată pe an, F.E.B. va organiza o reuniune publică în care să-și prezinte realizările în fața electoratului.
Inițiativa creării unui astfel de cadru s-a dezvoltat în multe țări, după 1979, desemnat de către Organizația Națiunilor Unite, Anul Internațional al Copilului și când a luat ființă primul consiliu al tinerilor, la Schiltigheim, în Alsacia, Franța.
Educaţia este “umbra” care ne urmărește toată viața. Nu are vârstă și nu cunoaște bariere !
Educaţia nonformală responsabilizează și angajează elevul în acțiuni diversificate, ce contribuie la dezvoltarea sa personală, ajutându-l să se descopere, să se manifeste și să se exprime liber, să își pună în valoare aptitudinile, să exploreze și să își depășească limitele.
Primăria Municipiului București, prin Centrul Municipal pentru Dialog în parteneriat cu Forumul Elevilor Bucureșteni, a organizat în perioada 22 noiembrie – 4 decembrie cursuri non-formale, destinate exclusiv elevilor din clasele IX-XII din capitală.
Fiecare curs a durat 4 ore, iar temele pe care acestea au fost desfășurate sunt următoarele:
Școala tematică de iarnă a fost realizată cu sprijinul Centrul Municipal pentru Dialog care este întotdeauna alături de noi!
Noi, membrii Forumului Elevilor Bucureșteni, am rămas cu multe cunoștințe noi legate de marketing și comunicare pe care le vom folosi în viitoarele noastre proiecte, însă și pentru munca în echipă!
Tot în această școală tematică, a avut loc o campanie de promovare, iar rezultatele promovării se pot vedea în numărul de urmăritori care a crescut semnificativ, tot mai mulți oameni ajungând să afle despre noi: Forumul Elevilor Bucureșteni!
Ne-am întors cu relații de prietenie mai strâns legate, închegându-se o echipă puternică!
Concursul municipal de fotografie constă în imortalizarea unor locuri semnificative, atât pentru tineri, cât și pentru ceilalți locuitori ai Municipiului București.
La inițiativa Comisiei de Arte, s-a materializat acest proiect care își propune oferirea unei noi perspective asupra Municipiului București și a frumuseții sale, văzute prin ochii tinerilor.
Cine poate participa ?
*Acest concurs este deschis oricărei persoane cu vârsta peste 14 ani, având calitatea de elev la un liceu din Municipiului București.
Persoanele direct implicate în organizarea, realizarea și promovarea concursului nu sunt eligibile pentru înscrierea în competiție.
Cum particip ?
Participanții trebuie să completeze formularul de pe site-ul oficial www.febucuresti.com între 7 septembrie și 20 septembrie ora 23:59. Orice persoană din această categorie* are dreptul de a participa cu o singură lucrare per secțiune, însă poate beneficia de un singur premiu. Toți participanții la concurs sunt obligați să respecte termenii și condițiile prezentului Regulament de Organizare și Funcționare.
Calendar de desfășurare:













